Uczestnicy

XI Międzynarodowy Festiwal Chóralny
14 – 17 czerwca 2018

Richard Zielinski Singers został założony w 2005 roku przez Richarda Zielinskiego. To grupa profesjonalnych śpiewaków z całego świata poświęconych muzyce chóralnej. W repertuarze Ich znajdują się utwory od baroku po muzykę Broadway’u, od klasyki po współczesną muzykę chóralną i wszystko co jest pomiędzy tym. Niezależnie od tego, czy są to koncerty muzyki popularnej czy klasyczny program a’cappella, Zielinski Singers wprowadzają swój profesjonalizm i muzyczną sztukę do wszystkiego, co robią.

Występowali w wielu salach koncertowych Ameryki i Europy.

Między innymi na Classical Music Festival w Eisenstadt w Austrii, gdzie śpiewali „Stworzenie Świata” z Bratysławską Orkiestrą Symfoniczną oraz baletem Uniwersytetu w Oklahomie.

W Wiedniu występowali w Katedrze św. Szczepana, gdzie ich oprawę do mszy transmitował na żywo Program Narodowego Radia Austrii.

W 2015 roku odbyli tournee artystyczne w Polsce. Wystąpili m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach z okazji 50-lecia festiwalu, Bydgoskich Impresjach Muzycznych. W Studio Polskiego Radia  Szczecin śpiewali koncert transmitowany na żywo, prezentując największe przeboje amerykańskiej muzyki filmowej, popularnej
i musicalowej.

W repertuarze Zielinski Singers możemy znaleźć zarówno utwory klasyków takich jak
W.A. Mozart, J. Haydn, L. van Beethoven oraz współczesnych kompozytorów Mortena Lauridsena, Roberta Raya, Allison Krauze, Alice Parker, Józefa Świdra, Pawła Łukaszewskiego, Jeroda Impichchaachaacha’ Tate, Marka Jasińskiego, Piotra Jańczaka, Williama Dawsona, Karla Jenkinsa.

Richard Zielinski

Richard Zielinski jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia, z którego jest bardzo dumny. Jego pradziadkowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku,
aby osiedlić się w Milwaukee w stanie Wisconsin. Od dawna fascynował się Polską, jak również muzyką tego kraju. Ta fascynacja nasiliła się, kiedy w 1989 roku, jako doktorant
na Uniwersytecie w Illinois, po raz pierwszy spotkał Jana Szyrockiego, który  gościnnie wykładał na temat polskiej muzyki chóralnej.  Jan Szyrocki, z którym połączyła go silna więź, zachęcił młodego dyrygenta do napisania doktoratu na temat muzyki wokalno-instrumentalnej Karola Szymanowskiego. Praca doktorska na wyżej wymieniony temat zdobyła nagrodę nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej oraz nagrodę Wandy Wilk w dziedzinie badań nad muzyką polską. Nagrody te pozwoliły Richardowi Zielinskiemu przyjechać do Polski w celu kontynuowania studiów dyrygenckich oraz studiów nad muzyką polską (1992–93) pod kierunkiem prof. Jana Szyrockiego, prof. Stefana Marczyka oraz prof. Henryka Czyża.

Od października 2003 roku przez kolejne dwa lata dr Zielinski był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej im. Jana Szyrockiego.  Pełnił również funkcje dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Międzynarodowej Akademii Chóralnej „in terra pax” oraz Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

Jest również Dyrektorem Aktywności Chóralnej na Uniwersytecie Oklahoma, oraz kierownikiem Chóralnych Studiów Podyplomowych.

Richard Zielinski  znany jest ze swoich innowacyjnych programów i wszechstronności zarówno jako dyrygent chóralny jak i orkiestrowy. Emocjonalny i przykuwający uwagę mówca,
z rozległą wiedzą o repertuarze klasycznym i współczesnym. Dyrygował premierowymi przedstawieniami baletowymi do muzyki Josepha Haydna „Stworzenie świata” i „Pory roku”,
a także musicalami, takimi jak „Ragtime” (2016), „Coram Boy” (2012) czy „The Music of Andrew Lloyd Webber” (2011).

Richard Zielinski jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Filharmonii w Norman
w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Te same funkcje pełni od dziewięciu lat
na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt, gdzie otrzymał Złoty Medal
za dokonania artystyczne i wkład muzyczny w życie kulturalne miasta Josepha Haydna.
Dyrygował zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i za granicą, w tym Symfoniczną Orkiestrą
z Florydy, Tampa Bay Symphony Orchestra, Filharmonią w Naples na Florydzie, Elgin Symphony Orchestra, Danville Symphony Orchestra i Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej.

Mistrz i orędownik nowej muzyki klasycznej, Richard Zielinski współpracuje z wieloma kompozytorami i regularnie prowadzi koncerty Filharmonii w Norman wykonując dzieła współczesnych kompozytorów jak Libby Larsen, Jerod Impichchaachaaha, Tate, John Mackey
i Michael Daugherty. Jego profesjonalny zespół wokalny, The Richard Zielinski Singers, nagrał również dzieła Normana Dello Joio, Libby Larsen, Stephen Paulus, Eleanor Daley, Davida Del Tredici, Alice Parker i Eric Whitacre i innych.

 

Chór Novo Concertante Manila z Quezon na Filipinach.

Chór został powołany głownie do zadań recitalowych. Obecnie rozwinął się
i przekształcił w zespół wszechstronny, stając się jednym z najlepszych chórów
na Filipinach. W latach 2009, 2010, 2013 oraz 2015 zespół został uhonorowany tytułem
„Ani ng Dangal” – nagrodą Narodowej Komisji Kultury i Sztuki.

Zespół wykonuje repertuar od muzyki renesansu, aż po muzykę współczesną XXI w. pokazując różnorodność możliwości ludzkiego głosu.

W repertuarze zespołu znajdują się kompozycje wielu europejskich mistrzów takich jak: Palestrina, Monteverdi, Brahms, Mendelssohn oraz wielu innych.

Nuovo Concertante prezentuje utwory muzyki ludowej, współczesną popularną muzykę z całego świata, podkreślając (propagując, wyróżniając)  muzykę napisaną przez filipińskich kompozytorów i aranżerów m.in. Francisco Feliciano, Lucio San Pedro, Ramon Santos, Ruben Federizon i Eudenice Palaruan.

Chór ma na swoim koncie wiele prawykonań dzieł, takich kompozytorów jak: Ralph Hoffmann, Jay-el Viteño, Joshua Cadeliña, Tinnah de la Rosa i wielu innych.

Podczas 20-letniej działalności, zespół zwyciężył w wielu konkursach i festiwalach, zdobywając prestiżowe nagrody – Nagrodę Grand Prize 49.Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach w 2014 r., pierwsze miejsce na  Asia Cantate International Choral Competition w Phuket (Tajlandia),  Grand Prix w Kategorii Chórów Mieszanych w Guangzhou (Chiny) w 2012 r. W 2009 roku zdobył Pierwszą Nagrodę  podczas 46° Internationaler Chorwettbewerb in Spittal an der Drau
w Austrii  oraz  Pierwszą Nagrodę w kategorii  Polyphonicy w  LV Certamen Internacional de Habaneras y Polifonia w Torrevieja (Hiszpania). W 2003 r. zespół otrzymał nagrodę Grand Prix  podczas I Międzynarodowego Festiwalu „A Voyage of Songs International Choral Competition in Genting Highlands” w  Malezji.

Chór Novo Concertante Manila brał udział w wielu festiwalach w Polsce, na Tajwanie, Chinach, Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech oraz niemalże w całej Azji.

Chór Novo Concertante Manila z Quezon na Filipinach, zdjęcie wykonano w Kamieniu Pomorskim

Arwin Tan – dyrygent, studiował muzykologię na Uniwersytecie Filipińskim, który ukończył w 2000 roku.

Jest założycielem i dyrygentem wysoce cenionego wśród zespołów chóralnych na świecie Chóru Novo Concertante z Manilii. Zespół w latach 1998-2002 współpracował ze znakomitym filipińskim chórem Philippine Madrigal Singers pod kierunkiem Andrei Veneracion.

Arwin Tan prowadzi liczne warsztaty w wielu regionach Filipin oraz południowej Azji. Występuje jako juror w wielu międzynarodowych konkursach chóralnych – Singapur, Malezja, Tajlandia. Taiwan, Chiny, Hong Kong., a także w Europie m.in. we Włoszech.

Został wyróżniony licznymi nagrodami dla młodych artystów, od roku 2015 jest również Dyrektorem Muzycznym Państwowego Konkursu Chóralnego oraz  doktorem habilitowanym na Uniwersytecie Filipińskim na Wydziale Muzyki i Departamencie Muzykologii.

Publikuje w wydawnictwach muzycznych, wygłasza referaty podczas międzynarodowych konferencji w Manilii, Szanghaju, Adelajdzie (Australia).

W 2012 roku podczas Międzynarodowych Azjatyckich Konkursów Chóralnych
w Tajlandii otrzymał nagrodę „Najznakomitszego Dyrygenta”.

 

 

Chór Echo Fatimy
Alicja Delecka-Bury – dyrygent

Chór Amber Singers  (Rewal)
Michał Bierwiaczonek – dyrygent

Coro con brio  (Berlin, Niemcy)
Michael Engelke – dyrygent

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie
Anna Tarnowska – dyrygent

Zespół Wokalny Agniculi
Łukasz Popiałkiewicz – dyrygent

Deutsch-Polnischer Chor Horyzont
Pawel Kornicz – dyrygent

Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Szczecin 
Julia Figiel – dyrygent

Chór Kameralny z Brüssow (Niemcy)
Julia Figiel– dyrygent

Uckermärkischer Konzertchor Prenzlau
Jürge Bischof – dyrygent

Chór Don-Diri-Don
Dariusz Dyczewski – dyrygent

Chór Hejnał
Bogna Thomas-Miklas – dyrygent

Chór Collegium Maiorum
Paweł Osuchowski – dyrygent

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie
Barbara Halec – dyrygent

Chór Pax Christi
Maria Białkowska – dyrygent

Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
Ryszard Handke – dyrygent

Chór Słowiki 60
Jacek Kraszewski – dyrygent

Szczeciński Chór Kameralny
Ludwika Mitkiewicz – dyrygent

Chór Kameralny Cantore Iuvenum MOK w Policach
Julia Figiel – dyrygent

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej